2020

16. januar, aften, STRIKKEkoncert i Tarm Kirke m. STRIKKEensemblet.

17. januar kl. 10.30, Friplejehjemmet Tornbjerg, gudstjeneste, musiker.

23.januar kl. 10.00, Pedersborg Kirke, Sorø, MOSES for indskoling.

29.januar, kl. 7-15, Tornbjerg Kirke, kordag med 4.klasser og Noahs MEGET STORE ark.

4.februar kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, indskolingsarrangement.

4.februar kl. 17.00, Tornbjerg kirke, Noahs MEGET store ark, koncertopførelse.

6.februar kl. 17.00, Stige kirke, DAVID – superhelt i krig & kærlighed, minikonfirmandarrangement.

7.februar kl. 17.00, Raklev kirke, Kalundborg, JESUS, dåbsjubilæum.

21.februar kl. 10.00, Ulkebøl Kirke, NOAHS ARK for dagplejebørn.

23. februar kl. 10.30, Sdr. Stenderup kirke, fastelavnsgudstjeneste, JESUS

23.februar kl. 14, Tornbjerg Kirke, KIRKEMUS, fastelavnsgudstjeneste.

26. februar kl. 16.30, Varde kirke, NOAHS ARK, fastelavnsgudstjeneste.

28.februar kl. 10.30, Friplejehjemmet Tornbjerg, gudstjeneste, musiker.

2. marts kl. 19.00, Bistrup kirke, Birkerød, STRIKKEensemblet, koncert for strikkeklubben.

7.marts kl. 13.30, Egen kirke, 6430 Nordborg, PÅSKEEVANGELIET/ExpandingCanvas for konfirmander + artisttalk.

10.marts kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, indskolingsarrangement.

11.marts kl. 18.00, Godthåb kirke, koncert Skramle & Blæsekonen

14.marts kl. 10, Vester Hassing Kirke, MOSES, børn 3-10 år og deres voksne.

15. marts kl. 14, Sindal Bykirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, sognehøjskole.

16. marts kl. 19.30, Brande kirke, Brande, Flauti Con Amore, påskekoncerten.

18.marts formiddag, Hjallese Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, 3.klasse-dag, res.

19. marts kl. 9.30 & 10.30, Vissenbjerg Kirke, sognelokalerne, MOSES for børnehaver og torsdagsklub.

25.marts kl. 19.30, Fredens Kirke, Herning, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, koncertaften.

26. marts formiddag og kl. 17.00, Ebeltoft Kirke, JESUS, børnehave- og indskolingsforestilling samt pizzagudstjeneste.

29.marts kl. 10.30, Tornbjerg Kirke, Maria Bebudelse, musikgudstjeneste, kirkemusiker.

31.marts kl. 10, Vodskov skole for Vodskov Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

1.april kl. 19.30, Folkekirkens Hus, Ålborg, Den sidste Nadver – nu med kok, Event med gourmetkok og ExpandingCanvas – billetkøb fra Folkekirkens Hus hjemmeside.

5. april, Palmesøndag, kl. 15.00, Fløng Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, koncertarrangement.

8.april, Askeonsdag, kl. 19.00. Sønder Broby kirke, Fyn, Flauti Con Amore, påskekoncerten.

12.april kl. 10.30, 1. påskedag, musikgudstjeneste, Tornbjerg Kirke, kirkemusiker.

13. april kl. 10.30, 2. påskedag, Asperup kirke, JESUSforestilling

17.april kl. 10.30, Friplejehjemmet Tornbjerg, gudstjeneste, kirkemusker.

21. april kl. 17.00, Østervangkirke, Glostrup, JESUS, jubilæumsarrangement for børn m. spisning.

22.april kl. 17.00, Hvejsel kirke, Jelling, JESUS, familiearrangement m. spisning.

24. april, formiddag, Gl. Haderslev Kirke for Skole- kirkesamarbejdet i Haderslev, NOAHS ARKforestillinger.

28.april kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, børnehavearrangement.

5.maj kl. 17.00, Tornbjerg kirke, familiegudstjeneste, KIRKEMUS.

8. & 10. maj, Tornbjerg Kirke, konfirmationer, kirkemusiker.

14.maj kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, børnehavearrangement.

19.maj kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, børnehavearrangement.

19.maj kl. 17.00, Hannerup Kirke, Fredericia, Noahs Ark, familiearrangement.

27.maj kl. 19.30, Folkekirkens Hus, Ålborg, PINSEfortællinger, ExpandingCanvas, uropførelse.

2.juni kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, PINSEfortællinger med ExpandingCanvas, mellemskolearrangement.

3.juni kl. 8-12, Hjallese Kirke, PINSEfortællinger med ExpandingCanvas, 6.klasse-arrangementer.

9.-11.juni, Skole-Kirke Syddjurs, Kirsten & Kirkemusen, forestillinger for indskolingselever.

12. juni kl. 10.30, Friplejehjemmet Tornbjerg, gudstjeneste, musiker.

16.juni kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK, dagplejer & vuggestuer.

19.-20.juni 1700tal festival i Ringkøbing, Skramle & Blæsekonen.

24. juni, Sct. Hans, Tornbjerg Kirke, Green Pipes-koncert og midsommersange.

2.juli, Bejstrup Kirke, Fjerritslev, Musik i Han Herred, Kai Stensgaard & Tine K. Skau: Middelaldermusik med gøglersjæl.

4-5.juli, DANEHOF 2020, Nyborg, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

18-19.juli, Skjaldefestival, Odins Odense, jernalderlandsbyen, SKRAMLE & BLÆSEKONEN, res.

8.september kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, børnehavearrangement.

10.september kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, børnehavearrangement.

Høstgudstjeneste 2020, Tornbjerg Kirke, kirkemusiker.

BørnKulturKirkeFestival 2020 i Hjallese Sogn uge 38 & 39

15.september, Hjallese Kirke, ADAM & EVA

16.september kl. 8-13, Hjallese Kirke, Noahs MEGET STORE ark m. 3.klasser.

16.september kl. 17.00, Hjallese Kirke, Noahs MEGET STORE ark, opførelse og familiegudstjeneste.

17.september, Hjallese Kirke, ADAM & EVA

18.september, Hjallese Kirke, ADAM & EVA

22.september, Hjallese Kirke, ADAM & EVA

23.september kl. 8-13, Hjallese Kirke, Noahs MEGET STORE ark m. 3.klasser.

23.september kl. 17.00, Hjallese Kirke, Noahs MEGET STORE ark, opførelse og familiegudstjeneste.

24.september, Hjallese Kirke, ADAM & EVA

25.september, Hjallese Kirke, ADAM & EVA

29.september kl. 17.00, Toksværd Kirke, 4684 Holmegaard, JESUS til familiegudstjeneste.

6. oktober kl. 17.00, Tornbjerg Kirke, familiegudstjeneste, KIRKEMUS.

20.oktober kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, for børnehaver & indskoling.

3. november kl. 17.00, Tornbjerg kirke, familiegudstjeneste, KIRKEMUS.

10.november kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS, for børnehavebørn og indskoling.

1.december kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, JESUS for børnehavebørn, res.

6.december kl. 13.15, Anna Kirke, LIVSMOD solokoncert