2022

 

2.januar kl. 10.30, Tornbjerg Kirke, familiegudstjeneste, Kirkemus

4.januar formiddag, Holluf Pile Skole, forberedelse til SAMMENHÆNGSKRAFT, 0.årgang.

11.januar kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for 0.klasser, sammenhængskraft-projekt. CORONA-aflyst

13.januar kl. 10.00, Alsønderup Kirke, Hillerød, MOSES for skolebørn.

14.januar kl. 10.00 & 10.45, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen

18.januar, formiddag, Holluf Pile Skole, forberedelse til SAMMENHÆNGSKRAFT, 1.årgang.

18.januar kl. 19.00, Tarm Kirke, STRIKKEensemblet koncert.

19.januar kl. 10.00, Pedersborg Kirke, Sorø, MOSES for skolebørn.

19. januar kl. 17.00, Egaa Kirke, ÆBLET til familiearrangement.CORONA-aflyst

19.januar kl. 19.30, Tornbjerg Kirke, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen, fordybelsesgudstjeneste.

25.januar kl. 8.45 og 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for 1.klasser og 0.klasser, sammenhængskraft-projekt.

1.februar, formiddag, Holluf Pile Skole, forberedelse til SAMMENHÆNGSKRAFT, 2årgang.

5.februar kl. 11.00, Museum Østjylland, udstillingen Magt & Mønter, SKRAMLE & BLÆSEKONEN, middelaldermusik.

6.februar kl. 15.00, Christianskirken, Århus, VANILLAHkoncert 

8.februar kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for 2.klasser, sammenhængskraft-projekt.

15. & 16.februar kl. 10.30-13.30, Museum Østjylland, udstillingen Magt & Mønter, SKRAMLE & BLÆSEKONEN, middelaldermusik.

18.februar kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen.

25. februar kl. 10.00, Ulkebøl Kirke, MOSES for skolebørn.

27. februar, Broager og Dybbøl Kirker, fastelavnsgudstjenester, MOSES.

2.marts kl. formiddag, Hjallese Kirke, BKKFestival22, temadag for 4.-5.årg., PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

2.marts kl. 17.00, Hjallese Kirke, BKKFestival22, familiegudstjeneste, del af PÅSKEEVANGELIET med ExpandingCanvas.

5 .marts kl. 10.00, Vester Hassing Kirke/sognegård, Vodskov, MOSES, børnearrangement

8.marts kl. 9.30 og 11.00 Lejrskov Kirke, 2 performance for skolebørn, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

9.marts kl. 9.15 & 10.45, Hjallese Kirke, BKKFestival22, temadag for 4.-5.årgang, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

9.marts kl. 17.00, Hjallese Kirke, BKKFestival22, familiegudstjeneste, del af PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

10.marts kl. 9.30 og 10.30, Vissenbjerg Kirkes sognelokaler, ÆBLET for børnehaver, 0.klasser og Torsdagsklub – AFLYST

15.marts kl. 10.00 & 12.00, Tornbjerg Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. Expandingcanvas, 4.+5.årgang, sammenhængskraft-projekt.

16.marts kl. 9.15 & 10.45, Hjallese Kirke, BKKFestival22, temadag for 3.klasser, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

16.marts kl. 17.00, Hjallese Kirke, BKKFestival22, aftenarrangement for 3.klasser, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

16.marts kl. 19.30, Tornbjerg Kirke, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen, fordybelsesgudstjeneste.

17.marts kl. 19.00, Ensted Kirke, 6200 Aabenraa, Salmer på Keltisk & Irsk til Kaffen m. Lisa Balle/accordeon.

18. marts kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen

22.marts formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

24.marts formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

29.marts formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

31.marts formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

31.marts kl. 15.00, Langhøjskolen, 7600 Struer for læselystprojekt Struer Bibliotek, SKRAMLE & BLÆSEKONEN middelaldershow.

1.april, 9.00 + 10.15, Gl. Haderslev Kirke for skole-kirkesamarbejdet i Haderslev, Kirsten & Kirkemusen.

3.april kl. 11.00, Ketting Kirke, 6440 Augustenborg, NOAHS ARK.

3.april kl. 19.00, Marslev Kirke, Fyn, Flauti Con Amore, PÅSKEKONCERT m. uropførelse.

5.april kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for børnehaver, sammenhængskraft-projekt.

5. april kl 19:00, Sct. Hans Kirke, Kirkegårdsvej 20, 9800 Hjørring, PÅSKEevangeliet m. ExpandingCanvas, koncertaften.

6.april kl. 8.30 & 17.00, Sindal Bykirke, PÅSKEevangeliet m. ExpandingCanvas, konfirmander & åben koncert.

7.april, kl. 10.00 & 11.15, Vodskov Skole for Vodskov Kirke, PÅSKEevangeliet m. ExpandingCanvas, mellem- og udskoling.

10.april kl. 15.00, Fløng Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

13.april kl. 14.00, Vangede Kirke, Noahs Ark.

17.april kl. 10.30, Tornbjerg Kirke, Odense SØ, kirkemusiker til musikgudstjeneste PÅSKEDAG deltagelse aflyst pgra sygdom ØV!

19.april, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke, aflyst pgra sygdom ØV!

21.april, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

22.april kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen.

26.april, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

27.april, kl. 17.00, Egaa Kirke, ÆBLET til familiearrangement.

28.april, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

3.maj kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for børnehaver, sammenhængskraft-projekt.

5.maj kl. 9.30 og 10.30, Vissenbjerg Kirkes sognelokaler, ÆBLET for børnehaver, 0.klasser og Torsdagsklub

5.maj kl. 17.00, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, kirkemusiker mm.

7.maj kl. 11.00, Dalby Kirke, 6000 Kolding, NOAHS ARK, familiearrangement.

10.maj, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

11.maj, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

13.maj kl. 9.30 & 11.00 Tornbjerg Kirke, kirkemusiker til konfirmationer.

15.maj kl. 9.30 & 11.00 Tornbjerg Kirke, kirkemusiker til konfirmationer.

17.maj, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

18.maj kl. 17.00, Halskov Kirke, 4220 Korsør, PINSEfortællinger m. ExpandingCanvas, familiegudstjeneste.

19.maj, formiddag, børnehavedag SAMMENHÆNGSKRAFT for Tornbjerg Kirke.

20.maj kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen

21.maj kl. 10.00, standerhejsning Stige Jollehavn, Stige Jolleduo feat. Kai Stensgaard akkompagnerer.

22.maj kl. 12-14, Jernalderlandsbyen Odins Odense, Næsby, forårsmarked, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

24.maj kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for børnehaver, sammenhængskraft-projekt.

28.maj kl. 10.00,  Himmelske Dage 2022 i Roskilde, ÆBLET i Gråbrødre Kapel.

28.maj kl. 13.00, Himmelske Dage 2022 i Roskilde, ENGLE i Gråbrødre Kapel

31.maj kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for dagplejere og vuggestuer, sammenhængskraft-projekt.

2. juni kl. 10.30, Sct. Ansgar, Bramming, byfejring 2022, DAVID – superhelt i krig & kærlighed.

6.juni fra kl. 12.30, Royal Run Næstved v. Helligåndshuset, SKRAMLE & BLÆSEKONEN laver middelaldermusikballade.

8.juni formiddag, Hjallese Kirke, BKKFestival22, PINSEfortællinger m. ExpandingCanvas for 6.klasser.

8.juni kl. 19.30, Gudum Kirke, VANILLAH, kirkekoncert.

9.juni kl. 10.30, Nordborg Kirke, Als, PINSEfortællinger m. ExpandingCanvas.

10.juni kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen

16.-18.juni, Næstveds Søjler, middelalderfestival, SKRAMLE & BLÆSEKONEN, GYS & GRU, Mariæ Matronae.

17.juni kl. 19.00, Næstveds Søjler, stor middelalder-jam og gøglerfest, SKRAMLE & BLÆSEKONEN, Marie Matronae.

18.juni om aftenen, Helligåndshuset Næstved for Museum Sydøstdanmark, SKRAMLE & BLÆSEKONEN, taffel m. Madmester Rumle.

23.juni kl. 19.30, Tornbjerg Kirke, Odense SØ, VANILLAH spiller Skt. Hans-koncert.

5.-6.juli, Fredericia 6.-julidage, omkringfarende 1800tals-musikballade, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

7.juli kl. 19.30, Kirkeby Kirke, Fyn, VANILLAHkoncert for Den Lille Orgelfestival.

12.juli kl. 19.30, Sørig Kirke, 9881 Bindslev, Vendsyssel Festival 2022, Flauti Con Amore.

13.juli kl. 17-19, Laugesens Have v. Herning, lukket arrangement for 3F, middelalder m. Blæsekonen og Nicolas Simms på drejelire.

15.juli kl. 15.40-17.40, Odense-gågaderne for Jernalderlandsbyen, Odins Odense, reklame bum og blæs for Skjaldefestivalen, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

16.juli, Skjaldefestival Odins Odense, SKRAMLE & BLÆSEKONEN + Oldtids-jam, balladeslapstick m. Maria Ojantakanen og meget mere.

17.juli, Skjaldefestival Odins Odense, SKRAMLE & BLÆSEKONEN + GYS & GRUforestillingen.

19.-20.juli, Voergård Middelalderdage, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

26.juli kl. 19.30, Sct. Clemens Kirke, Rømø, sommerkoncert, Green Pipes.

27.juli kl. 19.30, Kettrup Kirke, Musik i Hanherred sommerkoncerter, Green Pipes.

5.august kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen.

11.august kl. 20.00, Helsinge Kirke, Green Pipes, sommerkoncert.

12.august, DANEHOF Nyborg, Skramle & Blæsekonen + GYS & GRUforestillingen.

13.august, DANEHOF Nyborg, Skramle & Blæsekonen + Mariæ Matronae + GYS & GRUforestillingen.

14.august, DANEHOF Nyborg, Skramle & Blæsekonen + Mariæ Matronae.

17.august kl. 17.00, Stouby Kirke, KIRSTEN & KIRKEMUSEN, familiearrangement med spisning.

18.august kl.19.00, Ølby Kirke, Sj., VANILLAH-koncert

19.-20.august, Horsens Middelalderfestival, SKRAMLE & BLÆSEKONEN,  GYS & GRU.

21.august kl. 16.00, Mou Kirke, 9280, ENGLEforestilling til Dokkedal dagene – musik langs kysten.

23.-24.august, H.C. Andersen-festival, Odense, H.C. Andersen i de varme lande/1800talsmusik på caribisk.

27.-28.august, RINGSTED middelalderfestival, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

30.august, formiddag, børnehavedag for Tornbjerg Kirke, SAMMENHÆNGSKRAFTprojektet.

1.september, formiddag, børnehavedag for Tornbjerg Kirke, SAMMENHÆNGSKRAFTprojektet.

1. september kl. 19.30, Birgitta-festival i Maribo, MARIÆ MATRONAE middelalderkoncert.

4.september kl. 15.00, Fløng Kirke, Sj., Green Pipes, koncert.

6.september, formiddag, børnehavedag for Tornbjerg Kirke, SAMMENHÆNGSKRAFTprojektet.

6.september kl. 17.00, Ellevang Kirke, Aarhus, familiegudstjeneste ÆBLET.

7.september kl. 10.00, Næsby Kirke, Odense N, NOAHS ARK, børnehavearrangement.

8.september,formiddag, børnehavedag for Tornbjerg Kirke, SAMMENHÆNGSKRAFTprojektet.

8.september kl. 17.00, Hannerup Kirke, Fredericia, KIRKEmusen, familiegudstjeneste.

9.september kl. 10.30, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen

10.september kl. 14.00, Lindeskovkirken, Nyk. F., NOAHS ARK, arrangement for alle børn i Nyk. Falster Sogn.

11.september kl. 11.00, Friluftsgudstjeneste, Klinkby Fritidscenter, VANILLAH

13.september kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for børnehaver, sammenhængskraft-projekt.

15.september kl. 10 & 11.15, Vojens Kirke, ENGLE for 0-3.klasser.

18.september kl. 10.30, Tornbjerg Kirke, Odense SØ, kirkemusiker til musikgudstjeneste, HØSTGUDSTJENESTE!

UGE 38 & 39 BKKFestival22 Hjallese Kirke

21.september formiddag, Hjallese Kirke, MOSES

22.september kl. 10-13, Hjallese Kirke, MOSES

23.september kl. 10-13, Hjallese Kirke, MOSES

28.september kl. 10-13, Hjallese Kirke, MOSES

29.september kl. 10-13, Hjallese Kirke, MOSES

30.september kl. 10-13, Hjallese Kirke, MOSES

30.september kl. 13.30-15.30, Køge Bugt Privatskole, middelalderdag, SKRAMLE & BLÆSEKONEN. aflyst pgra sygdom.

2.oktober kl. 16.00, Skt. Peders Kirke, Randers, Flauti Con Amore, høstkoncert m. orgelprogram.

5.oktober kl. 17.00, Avedøre Kirke, ENGLEforestilling, familiegudstjeneste.

6.oktober kl. 17.00, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, kirkemusiker mm.

13.oktober kl. 17.00, Nr. Søby Kirke, Fyn, familiearrangement, MOSES.

20.oktober aften, Den Gamle Kro, Odense for Magiske Dage 2022, Skramle & Blæsekonen.

26.oktober kl. 17.00, Mariehøj Kirke, Silkeborg, Kirsten & Kirkemusen, familiegudstjeneste.

27.oktober kl. 17.00, Hans Tausens Kirke, Odense, spaghettigudstjeneste, kirkemusiker mm.

28.oktober kl. 14.00, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen.

29.oktober kl. 19.30, Hjerpsted Kirke, 6280 Højer, STRIKKEensemblet for festival MASKER I MARSKEN.

13.november kl. 17.00, Sdr. Nærå Valgmenighedskirke, Noahs Ark, familiearrangement.

17.november kl. 17.00, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, kirkemusiker mm.

19.november kl. 15.00, Nr. Lyndelse Kirke, NOAHS ARK, familiearrangement.

20.november kl. 15.00, Aarup Kirke, Fyn, Clash & Combi-koncert m. Flauti Con Amore.

24.november kl. 17.00, Sct. Michaelis Kirke, Fredericia, Et Barn Er Født, familiearrangement.

25.november kl. 14.00, plejehjemsgudstjeneste på Tornbjerg Friplejehjem, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen

26.november, middelalderlandsbyen Brøndby for Historielauget Brøndby, advents- og julemarked, SKRAMLE & BLÆSEKONEN.

27.november kl. 14.00, Essenbæk Kirke, Randers SØ, Et Barn Er Født, familiegudstjeneste.

29.november kl. 17.00, Vester Hassing Kirke, JULEevangeliet med ExpandingCanvas, åben sogneaften med afslutning af minikonfirmandforløb.

30.november kl.19.00, Den Ny Kunstskole, Pårup, Odense, ExpandingCanvas ALL STARSperformance.

7.december kl. 9.30, Orte Kirke, børnejul med Tine & Susanne, kirkemusiker mm.

9.december kl. 14.00, plejehjemsgudstjeneste for Tornbjerg Friplejehjem i Tornbjerg Kirke, kirkemusik-team Skau/Nicolaisen.

10.december kl. 15.00, Nivå Kirke, Sj., Et Barn Er Født, familiearrangement.

11.december kl. 15.00, Serridslev Kirke, Horsens, Et Barn Er Født, familiearrangement.

14.december kl. 10.00, Tornbjerg Kirke, børnehavejul, kirkemusiker.

15.december kl. 10.00, Tinglev Kirke, ENGLE.

21.december formiddag, Tornbjerg Kirke, skolekirkejuletid med ExpandingCanvas og JULEevangeliet.