2018

18. januar kl. 10, Pedersborg Kirke, ENGLE for 0.klasserne.

31.januar kl. 17, børnearrangement i Egå Kirke, 8250 Egå, MOSES, offentligt arrangement.

1.februar kl. 19.30, Tornbjerg Kirke, Kyndelmissegudstjeneste med kor, solistmedvirken

4.februar kl. 13 prøve med kor og kl. 14 forestilling, Herstedøster Kirke, NOAHS ARK

11.februar kl. 14, Kirkemusen til Fastelavnsgudstjeneste i Tornbjerg Kirke

20.februar kl. 10, Tornbjerg Kirke, MOSES for indskoling og børnehave.

21.februar kl. 10, Ulkebøl Kirke, MOSES for børnehaver & indskoling.

22.februar kl. 17.30, musikgudstjeneste i Næsby Kirke, Flauti Con Amore

23. februar kl. 19, Korup Kultur og Idrætscenter, HALFDANensemblet, billetter købes ved døren.

26. februar kl. 17, Hannerup Kirke, PÅSKEPASSIONEN

27. februar kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for bhave og vuggestue.

28.februar kl. formiddag, Varnæs Skole, Åbenrå, ENGLE

2. marts kl. 9.15 og 11.15, Skt. Markus i Aalborg, PÅSKEPASSIONEN for Folkekirkens Skoletjeneste i Aalborg kommune

8.marts kl. 9.30 & 10.30, Vissenbjerg Kirke i sognesalen, NOAHS ARK for børnehavebørn.

10.marts kl. 11, Øster Alling Kirke, 8963 Auning, NOAHS ARK, offentlig forestilling

13.marts kl. 19, Tornbjerg Kirke, PRÆMIERE PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, offentligt arrangement.

15.marts kl. 19.30, Kragelund Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

16.marts kl. 13 for konfirmander og kl. 16 for ALLE, Bramdrup Kirke, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas.

17. marts kl. 11.15, Gladsaxe Kirke, sognesalen, ADAM & EVA, åbent sognearrangement

18.marts kl. 10.30, Tornbjerg Kirke, musikgudstjeneste Maria Bebudelse, solist

18.marts kl. 16, Mårslet Kirke, PÅSKEEVANGELIET med ExpandingCanvas

22.marts kl. 19, Nykøbing Sjælland Kirke, PÅSKEPASSIONEN

23.marts, Hvidbjerg Kirke, Thyholm, PÅSKEPASSIONEN, skoleforestilling mellemtrin

24. marts kl. 15.00, Rinkenæs Korskirke, PÅSKEEVANGELIET m ExpandingCanvas

25.marts kl. 10.30, Palmesøndag, Næsbyhoved-Broby Kirke, PÅSKEPASSIONEN

25.marts kl. 15, Højen Kirke, musikgudstjeneste, PÅSKEPASSIONEN

1.april kl. 10.30, Tornbjerg Kirke, musikgudstjeneste påskedag

2.april kl. 11, Asperup Kirke, familiegudstjeneste 2.påskedag, Noahs Ark

2.april kl. 16.00, Høje Tåstrup Kirke, Sjælland, PÅSKEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, højmesse.

3.april kl. 10, Tornbjerg Kirke, MOSES, indskoling og børnehave

3. april kl. 19, Egen Kirke, Nordals, PÅSKEPASSIONEN plus samtale i sognegården bagefter.

4.april kl. 10.30, Nykøbing Mors Kirke, NOAHS ARK for børnehaver og indskoling.

8.april kl. 10.00, Humble Kirke, Musikgudstjeneste, Salmer på Caribisk med Rom til Kaffen-jam bagefter i Humble Sognegård.

10.april kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK, dagplejen.

18.april kl. 19.30, Vejen Kunstmuseum, ExpandingCanvas

21.april kl. 11, Treenighedskirken i Luxembourgh, ADAM & EVA, familiearrangement for den danske kirke i Luxembourgh.

22. april kl. 15, Den Danske Kirke i Bruxelles, ADAM & EVA, familiearrangement for den danske kirke i Bruxelles.

25.april kl. 17, Ringe Kirke, ENGLE

27.april & 29.april, Tornbjerg Kirke, kirkemusiker til Tornbjerg Kirkes konfirmationsgudtjenester.

3.maj kl. 17, Tornbjerg Kirke, familiegudstjeneste, KIRKEMUSEN, .

4.maj, 2 eller 3 forestillinger i Gl. Haderslev Kirke for Kirke Skole-tjenesten, DAVID – superhelt i krig & kærlighed

8.maj kl. 10, Tornbjerg Kirke, MOSES for indskoling og børnehave.

9.maj kl. 10, Vestbjerg Kirkecenter, 9380 Vestbjerg, 3.klasse-dag, MOSES.

15.maj kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for børnehave og vuggestue.

23.maj kl. 17, Låsby Kirke, DAVID – superhelt i krig & kærlighed, spaghettigudstjeneste.

25.maj kl. 10, Nivå kirke, 2990 Nivå, ENGLE

29.maj kl. 17.30, Tommerup kirke, Fyn, DAVID – superhelt i krig & kærlighed, spaghettigudstjeneste.

7.juni kl. 10.30, Skt. Ansgar Kirke, Bramming, MOSES, skoleforestilling

7.juni kl. 17.00, Bellinge Kirke, Fyn, MOSES, familiegudstjeneste

9.juni kl. 16, Kapernaumskirken, Kbh., NOAHS ARK, babysalmesangs-børn og voksne.

10.juni kl. 13, Den Fynske Landsby, præstegårdshaven, generalprøve på Skramle & Blæsekonen.

16.juni, Esrum Middelaldermarked, Skramle & Blæsekonen, se www.skramleogblaesekonen.dk

23. juni, Skt Hans-aften, Tornbjerg Kirke, Odense SØ, koncert og fællessang med HALFDANensemblet

28. juni, formiddag, Nykøbing Sjælland Kirke, NOAHS ARK.børnehavebørn.

7. juli kl. 12, 14 og 15.30, DANEHOF 2018, Nyborg, Skramle & Blæsekonen, se www.skramleogblaesekonen.dk

8. juli kl. 12, 13.30, DANEHOF 2018, Nyborg, Skramle & Blæsekonen, se www.skramleogblaesekonen.dk

9.august kl. 19, Rosenhaven Mariager, CitaSlow, koncert med aftenstemning, Kai Stensgaard, Ib Buchholz og Tine K. Skau

12.august kl. 14, Strikkefestival messehallerne i Aarup, Fyn, Skolegade 3 for Knit´n Jazz, STRIKKEensemblet

18. & 19.august, Ringsted Middelalderfestival “I enkedronningens tid”, Skramle & Blæsekonen

26.august kl. 14, facilitator for sæsonstart Tornbjerg Kirke over Søren Ulrich Thomsens “Det værste og det bedste”.

27.august kl. 10-12, foredragsholder, provstidag for Hjallelse Provsti, SAMMENHÆNGSKRAFT

28.august kl. 17, Bramdrup Kirkes sommerfest, program med Sol og Salmer på Caribisk.

2.september kl. 15.00, OBS! FLYTTET TIL 3.februar 2019 Egeris Kirke, Skive, Green Pipes koncert.

9.september kl. 13, Stengård Kirke, Kgs. Lyngby, DAVID – superhelt i krig & kærlighed, den årlige kirkedag.

13.september kl. 19.30-21.30, Startskuddet til sangaftner i Tornbjerg Kirke, m. Jeanett Astrup von Thimm.

15.september kl. 10.30, Hjembæk Kirke, Jyderup, ADAM & EVA

16.september, Tornbjerg Kirke, HØSTGUDSTJENESTE, musikgudstjeneste.

20.september kl. 19 (klokkeslet kan ændres) foredragsholder for arr. i Lemvig Provsti, SAMMENHÆNGSKRAFT

23.september kl. 10, Skårup Kirke, Fyn, musikgudstjeneste og koncert, Green Pipes

25.september kl. 10, Tornbjerg Kirke, MOSES indskoling og børnehave.

26.september kl. 19.30, Tornbjerg Kirke, aftengudstjeneste.

30.september kl. 19, Nr. Alslev Kirke, koncert m. Green Pipes

2.oktober kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK, børnehave og vuggestue.

2. oktober kl. 17, Tornbjerg Kirke familiegudstjeneste, KIRKEMUSEN.

5.oktober kl. 9.30, Hårslev Kirkefestival 2018, Hårslev Kirke, Søndersø, MOSES for børnehavebørn.

5.oktober kl. 12.30, Hårslev Kirkefestival 2018, MOSES for skolebørn.

5.oktober kl. 17.30, Hårslev Kirkefestival 2018, LIVSMOD solokoncert.

7. oktober kl 15.00, Nr. Jernløse Kirke, Sj, STRIKKEkoncert v. STRIKKEensemblet

10. oktober kl. 17, Ansgar Kirke, Odense, koncert med King Arthur Electric

11. oktober kl. 19, Tornbjerg Kirke, STRIKKEkoncert v. STRIKKEensemblet.

24.oktober kl. 19.30, Tornbjerg Kirke, aftengudstjeneste.

30.oktober eller 31.oktober kl. 12.15, SPIL DANSKarrangement i Tornbjerg Kirke m. HALFDANensemblet, res.

6.november kl. 17, Tornbjerg Kirke familiegudstjeneste, KIRKEMUSEN.

9.november kl. 17, Kerte Kirke, familiegudstjeneste, KIRKEMUSEN.

13. november kl. 10, Tornbjerg Kirke, MOSES for indskoling og børnehave.

18. november kl. 15, Mårslet Kirke, sognehuset, STRIKKEkoncert v. STRIKKEensemblet

25.november kl.15.30 , Otterup Kirke, Kirsten & Kirkemusen

27.november kl. 17, Nykøbing Sjælland Kirke, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas

28.november kl. 17, Margrethekirken i Aalborg, familiearrangement, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas

29.november kl. 8.45 og 9.45, Brylle Kirke og kl.12.30 Broholm Kirke, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, skoleklasser.

2.december kl. 10,Søby Kirke, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, familiegudstjeneste.

2.december, kl. 14.30, Gylling Kirke, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas

11.december kl. 9.30, børnejul i Orte Kirke, Kirkemusen.

11. december kl. 19.30, Ramme Kirke, Lemvig, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas

13.december kl. 19.00, Morild Kirke, Tårs, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas

14.december kl. 10.00, Vodskov Skole for Vodskov Menighedsråd, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas

16.december kl. 17.00, Anna Kirke, Kbh, JULEEVANGELIET m. ExpandingCanvas, familiegudstjeneste.