2017

15. januar kl. ca. 13, Vanløse Kirke, Katharina Luther

18. januar kl. 17.30, Mariensdal Kirke, Sj, Katharina Luther

21. januar kl. 14, Sostrup Klosterkirke, Katharina Luther

21.januar kl. 20.30/45, Løgumkloster Kirke (lukket arr), Katharina Luther

22. januar kl. 15 og 17, Gosmer Kirke, Katharina Luther

23. januar kl. 19, Hjortshede Kirke, Katharina Luther

28. januar, Sorø Kyndelmissefest, Victoria Teatret, ExpandingCanvas 2 kunst-certer

29. januar kl. 15.17, Kapernaumskirken, Sj, Katharina Luther

30. januar kl. 18, Kulturhuset Pilegården, Brønshøj, NOAHS ARK

1. februar kl. 11.30, Oksbøl kirke, Katharina Luther

1. februar kl. 19, Seest Sognehus, Katharina Luther

2. februar kl. 10, Sct. Nicolai Kirke, Aabenraa for skole-kirketjenesten, Katharina Luther

2. februar kl. 16, Ulkebøl Kirke, Katharina Luther + samtale

3. februar kl. 19, Havdrup Sognehus, Sjælland, Katharina Luther

7. februar kl. 9.30 eller 10.00, Tornbjerg Kirke, Odense SØ, NOAHS ARK for dagplejerne

8. februar kl. 17, Nygårdskirken, Brøndby, Katharina Luther

9. februar kl. 19.30, Godthåbskirken, Frederiksberg, Katharina Luther

23. februar kl. 10.00, Pedersborg Kirke v. Sorø, MOSES

24. februar kl. 16 & 19, Billund Kirke, Katharina Luther

25. februar kl. 14, Rinkenæs Korskirke, Katharina Luther

25. februar kl. 19.30, Højen Kirke v. Vejle, Katharina Luther + samtale

26. februar kl. 11, Notmark Kirke, fastelavnsgudstjeneste, Noahs Ark

26. februar kl. 19, Kværndrup Kirke, Fyn, Katharina Luther

28. februar kl. 20.00, Sortebrødre Kirke, Viborg, Katharina Luther + samtale

1.marts kl. 10 & 12.30, Sortebrødre Kirke for FSVS, Katharina Luther

2. marts kl. 19, Klosterkirken Nykøbing-Falster, Katharina Luther

4. marts kl. 14, Kundby Kirke, Katharina Luther

8. marts kl. 17.30, Tommerup Kirke, spaghettigudstjeneste, MOSES

9. marts kl. 19, Nykøbing Sjælland Kirke, Katharina Luther

10. marts kl. 9.30, Dyssegårdskirken, Katharina Luther, forestilling for 8.klasser

15. marts kl. 19.30, Hannerup Kirke, Fredericia, TRIPTYCON, ExpandingCanvas

16. marts kl. 17, Ellebæk Kirke, Holstebro, ADAM & EVA t. spaghettigudstjeneste

19. marts kl. 14, Ulsted Kirke, Katharina Luther

20. marts kl. 9, Nr. Uttrup Kirke, Katharina Luther, skoleforestilling

20. marts kl. 19, Margrethekirken, kirkehøjskole, Katharina Luther + samtale i sognelokalerne

21. marts kl. 9, Vor Frue Kirke, Ålborg for Skoletjenesten, Katharina Luther

21. marts kl. 13, Sindal Kirke, Katharina Luther, konfirmandforestilling

22. marts kl. 9, Nibe Kirke for skoletjenesten, Katharina Luther

22. marts kl. 19, Dronninglund Kirke, Katharina Luther

23. marts, kl. 9.30 & 11.30 for skolebørn, Brønderslev Kirke, Katharina Luther

24. marts, kl. 9.30 & 11.30 for skolebørn, Strandby Kirke, Katharina Luther

27. marts kl. 11 og 13.30, Sct. Hans Kirke, 2 forestillinger for Skoletjenesten i Hjørring, Katharina Luther

28. marts kl. 10, Hurup Kirke for Skoletjenesten Thy/Mors, Katharina Luther for 8.-9.klasserne

28. marts kl. 17.30, Hurup Kirke, åben sogneaften, Katharina Luther + samtale bagefter

29. marts kl. 10, Egå Kirke, Katharina Luther for 5. klasserne

29. marts kl. 19, Gunderup Kirke, Katharina Luther

30. marts kl. 10, Nykøbing Mors Kirke, 8.-9.klasser for Skoletjenesten Thy/Mors, Katharina Luther

30. marts kl. 19.30, Nykøbing Mors Kirke, konfirmander og forældre, Katharina Luther

2. april kl. 14.00, Skødstrup Kirke, 8541 Skødstrup, ADAM & EVA for minikonfirmander m. familie

5.april kl. 17, Svenstrup Kirke, 9230 Svenstrup, MOSES

6. april kl. 13.30, Al Quds Skole, Kbh NV, ExpandingCanvas for KODAskolekontakt

7.april kl. 19.00, Faxe Kirke, Katharina Luther

9. april kl. 10, Ulkebøl Kirke, Kirsten & Kirkemusen

17.april kl. 11, Asperup Kirke, Fyn, MOSES

18.april kl. 14, Vejen Kirke, Katharina Luther

18. april kl. 19, Egen Kirke, Als, Katharina Luther

19. april kl.10 & 12, Haderslev Domkirke, for Haderslev Skole Kirke Samarbejde, Katharina Luther

22. april kl. 15, Sions Kirke, Kbh, åben forestilling, Katharina Luther

25. april kl. 10, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK, skolebørn og børnehavebørn

26. april kl. 10, Stenløse Kirke, Odense, ADAM & EVA, børnehavebørn

2. maj kl. 17, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, Kirkemusen solo

4. maj Gilleleje Kirke, Katharina Luther

5. maj formiddag, Gl. Haderslev Kirke, for Haderslev Skole Kirke Samarbejde, MOSES

6. maj kl. 11.00, Husby Kirke, for kirkehøjskolen Middelfart Provsti, Katharina Luther

14. maj kl. 16, Kirsten Kjærs Museum, Frøstrup, ExpandingCanvas kunst-cert

16.maj kl. 19, Givskud Kirke, musikgudstjeneste, Salmer på Caribisk

17.maj kl. 19, Øde Førslev Kirke, Katharina Luther

18.maj kl. 19, Snoldelev Kirke, Katharina Luther + samtale

23. maj kl. 10, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for indskoling og børnehave

24. maj kl. 10, Vestbjerg Kirkecenter, 3.klassernes dage Salmer & Symboler, ENGLE

30. maj kl. 9.30, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK for børnehave og vuggestuebørn

1.juni kl. 10.30, Sct. Ansgar Kirke, Bramming, ENGLE

2. juni kl. 10, Egedal Kirke, Sj., MOSES

2. juni kl. 12.30, Nivå Kirke, Sj., MOSES

4. juni kl. 10.30, Bjolderup Kirke, 6392 Bolderslev, Salmer på Caribisk, pinsegudstjeneste og kaffe i præstegården

6. juni kl. 17, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, Kirkemusen solo

7. juni kl. 10, Hvalsø Kirkes sognehus, Noahs Ark for dagplejen

20.juni kl. 17, Gesten Kirke, afslutning af minikonfirmandforløb, ENGLE

1.juli kl. 12 & 13, Danehof i Munkekælderen, Korsbrødregården, Nyborg, BarokChoks middelalderkoncert

1.juli, kl. 20, Hotel Nyborg Strand, BarokChoks middelalderkoncert, lukket arrangement

2.juli kl. 12 & 13, Danehof i Munkekælderen, Korsbrødregården, Nyborg, BarokChoks middelalderkoncert

5.juli kl. 14, Avedøre Kirke, solooptræden v. Sommerdage/sommerkirke

22.juli kl. 16, Skagen, sommerunderholdning bl.a. på basklarinet!, lukket arr.

8.august kl. 19.30, Lild Strand Kirke, 7741 Frøstrup, Musik i Han Herred, HALFDANensemblet

24.august kl. 19.30, Lerup Kirke, 9460 Brovst, Musik i Han Herred, Salmer på Keltisk

27. august kl. 14, Tornbjerg Kirke, TRIPTYCON og workshop m. ExpandingCanvas

5. september kl. 10, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK

5. september kl. 17, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, Kirkemusen solo

6. september, Givskud Kirke og Givskud Skole, MOSES + workshop for 0.-3.klasse

7. september, Gadbjerg Skole, MOSES + workshop for 0-3. klasse, arr. menighedsrådet

8.september kl. 20, Tornbjerg Kirke, koncert Kai Stensgaard og Tine K. Skau, ifbm Kirkens Døgn

9.september kl. 11.40, Hans Tausens Kirke, MOSES, familiedag m. koroptræden.

10.september kl. 10.30, solomedvirken v. Høstgudstjeneste, Tornbjerg Kirke

10.september kl. 15, Munkebjerg Kirkes kirkeweekend, ADAM & EVA

12. september kl. 19.30, Strandby Kirkecenter, Katharina Luther, åben sogneaften

13. september kl. 10, Skagen Kirke, skole-kirkearrangement 4.-6.klasse, Katharina Luther

13. september kl. 19.30, Ajstrup Kirke, Katharina Luther, åben sogneaften.

14. september kl. 13, Hadsund kirke, konfirmander/skoleelever, Vive-Hadsund Pastorat, Katharina Luther

14. september kl. 19, Hadsund Kirke, Katharina Luther, åben sogneaften.

19. september kl. 17.30, Nibe Kirke for konfirmander, Katharina Luther

19. september kl. 20, Nibe Kirke, offentlig forestilling, Katharina Luther

20. september kl. 19, Sønderholm Kirke i Nibe, Katharina Luther, konfirmander & forældre.

21. september, kl. 9.30 & 11.30, Dronninglund Kirke, Katharina Luther, skoleforestillinger.

22.september kl. 19, Tune Menighedscenter, DAVID – superhelt i krig & kærlighed

25.september kl. 9.30 børnehaver & foreløbigt 11.30 0-4.klasser, Møllevangskirken, Århus, ADAM & EVA

27. september kl. 11, Ubby Kirke, Katharina Luther, 4.-6.klasser.

27. september kl. 17, Præstevang Kirke, Katharina Luther, åben sogneaften.

28. september kl. 11, Ubby Kirke, skoleelever, Katharina Luther, skoleforestilling overbygningen.

28. september kl. 17, Engholm Kirke, Katharina Luther, åben sogneaften

29. september kl. 12, Rørby Kirke, Katharina Luther, 4.-6.klasse.

29. september kl. 17, Rørby Kirke, åben sogneaften, Katharina Luther

1.oktober kl. 15, Rørup Kirke, Flauti con Amore.

4. oktober kl. 14.30 for konfirmander og 19.00, åben sogneaften m. samtale bagefter, Kerteminde Kirke, Katharina Luther

5. oktober kl. 14.30 for konfirmander og 19.00, åben sogneaften, Rønninge Kirke, Fyn, Katharina Luther

6.oktober kl. 9.30, Hårslev Kirke, festival 2017, ENGLE for børnehavebørnene

6.oktober kl. 12.30, Hårslev Kirke, festival 2017, ENGLE, åben forestilling

6.oktober kl. 17.15, Hårslev Kirke, festival, blokfløjtekvartet Flauti con Amore

8. oktober kl. 14, Hundige Kirke, Katharina Luther + samtale, åbent arrangement.

10.oktober kl. 17, Husumvold Kirke, KIRSTEN & KIRKEMUSEN, spaghettigudstjeneste

11.oktober kl. 17.15, Ulkebøl Kirke, KIRSTEN & KIRKEMUSEN, spaghettigudstjeneste.

14. oktober kl. 14 & 20, Ribe Domkirke, Katharina Luther, offentligt arrangement + samtale efter begge forestillinger.

24. oktober kl. 10, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK

25. oktober kl. 19.30, Sankt Povls Kirke, Korsør, Katharina Luther, åbent sognearr.

26. oktober kl. 19, Rungsted Kirke, Katharina Luther, konfirmander.

28. oktober kl. 10, Kokkedal Kirke, Hørsholm, Katharina Luther, åbent sognearr.

28. oktober kl. 14, Egedal kirke, Sjælland, sognearr.+samtale, Katharina Luther

31. oktober kl. 10, Tornbjerg Kirke, NOAHS ARK, indskoling & børnehaver.

31. oktober kl. 19, Vor Frelsers Kirke, Kbh. K, Katharina Luther, åben forestilling.

1.november kl. 12.30 Silkeborg Kirke for KK44festivalen 2017, Katharina Luther, for 8.-10.klasse

1.november kl. 16.30 Silkeborg Kirke for KK44festivalen 2017, Katharina Luther, åbent arr.

2. november kl. 10, V. Nebel Kirke, Katharina Luther, skoleforestilling 4.-6.klasse.

2. november kl. 19, Tornbjerg Kirke, åbent sognearr., Katharina Luther

3.november, kl. 10 & 12, Højby Kirke, Fyn, Katharina Luther, skoleforestillinger udskoling.

3. november, Kerte Kirke, pandekagegudstjeneste, Kirkemusen

7. november kl. 17, familiegudstjeneste i Tornbjerg Kirke, Kirkemusen solo

8. november kl. 9.30 og 12.30, Simon Peter Kirke, Kolding, Katharina Luther for 4.-6.klasse samt 7.klasse og konfirmander. Samtale efter sidste forestilling.

9. november kl. 9.30 og 12.30, Simon Peter Kirke, Katharina Luther for skolebørn og konfirmander. Samtale efter sidste forestilling.

10. november kl. 12.10 og 19, Hjordkær Kirke, Katharina Luther, 8.-9.kl. kl. 12.10 & åbent sognearr. kl. 19.00

11. november kl. 12.45, Kolding Kirkehøjskole, musikforedrag.

14. november formiddag og 17.30, Frederiksberg kirke, Katharina Luther, åbent sognearr.

15.november, eftermiddag, ExpandingCanvas i Vejen, lukket arr.

16. november kl. 19.00, Skelgaardskirken, Kastrup, Katharina Luther, åbent sognearr.

17.november, eftermiddag, ExpandingCanvas i Vejen, lukket arr.

19.november kl. 10, Humble Kirke, musikgudstjeneste, Salmer på Keltisk

19. november kl. 11.30, Kædeby Kirke, musikgudstjeneste, Salmer på Keltisk & Irsk til Kaffen.

22. november kl. 17, Hvalsø Kirke, Pittstop for Sjælen, Salmer på Keltisk

25. november, arr. for minikonfirmander i Sønderborg, ExpandingCanvas JULEEVANGELIET samt salmestomp og genbrugsworkshop om engle.

30. november kl. 9.15 & 11.15, Folkekirkens Skoletjeneste i Aalborg Kommune, Kirsten & Kirkemusen

2. december kl. 14.30, Galleri Sejd, Jelling, kunstcert med ExpandingCanvas-duo i anledning af Karen Ts udstilling “Tidsportrætter”.

3.december kl. 10.00, Gurre Kirke, JULEEVANGELIET

3. december kl. 13, Brøndbyvester Kirke, Dejlig er den Himmelblå, offentligt arrangement.

7. december kl. 19, Bryndum Kirke, Esbjerg, JULEEVANGELIET/ExpandingCanvas, åbent arrangement.

8.december kl. 10, flyttes til 2018 pgra sygdom, Vodskov Skole for Vodskov Kirke, JULEEVANGELIET/ExpandingCanvas, fællestime for indskolingen

10.december kl. 16, Vindinge Kirke, Fyn, JULEEVANGELIET/ExpandingCanvas, åbent arrangement.

12. december kl. 9.30, børnehavejul i Orte Kirke, Kirkemusen